031-36639920

031-36639921

تاریخچه اینترنت

تاریخچه اینترنت

شروع اینترنت به سال 1960 برمی گردد. زمانی که شوروی آمریکا را تحدید کرد که می تواند با حملات موشکی به شبکه های ارتباطی آمریکا را نابود کند: این تحدید باعث شد تا مؤسسات نظامی آمریکا دست به کارشوند و درپی ساختن شبکه ارتباطی بروند که با نابودی قسمتی از شبکه مابقی قسمت ها بتوانند به کارخود ادامه دهند. برای اولین باردرسال 1960 دانشمندی به نام پائول باران ایده این سیستم را داد و تا مدت ها بر روی این سیستم کار کرد ولی به دلایلی مایل نبود این پروژه را با مؤسسه نظامی آمریکا ادامه دهد.

آمریکایی ها جهت مقابله با شوروی مؤسسه ای به نام آرپا راه اندازی کردند و درسال 1965 دانشمندی به نام تیلور وارد این مؤسسه شد و پیشنهاد راه اندازی شبکه ای با حداقل 4 گره را داد که هزینه پیاده سازی آن یک میلیون دلاربود .تیلورموفق شد درسال 1966 دو کامپیوتر را در دو ایالت جداگانه در شرق و غرب آمریکا به هم متصل کند که این پایه گذاری اولیه اینترنت امروزی شد. با این اتصال انقلابی در دنیای ارتباطات رخ داد که نتیجه آن را امروز همگی شاهد هستیم .

در واقع تاریخ تولد رسمی اینترنت اول سپتامبر 1969 اعلام شده است

از اویل دهه 1990 رشد استفاده از اینترنت افزایش یافت .

درسال 1993 با ورود مرورگرهای اینترنتی مانند موزاییک و نت اسکیپ مردم عادی توانستند به راحتی وارد دنیای اینترنت شوند و اینترنت از قلمرو مکان های علمی و دانشگاهی به میان مردم آمد.

نت اسکریپت و موزاییک

درهمین سال نام اینترنت روی این شبکه گذاشته شد.

سال 1994 سه میلیون کامپیوتر به اینترنت وصل شده بودند دراین سال سایت یاهو فعالیت خود را آغاز کرد.

سال 1997 سرویس ایمیل یاهو راه اندازی شد.

ایمیل یاهو

سال 1998 موتور جستجوی گوگل از یک پروژه دانشجویی در دانشگاه استنفورد متولد شد که بعدها دنیای اینترنت را متحول کرد .سایت گوگل درحال حاضر پر بازدیدترین سایت دنیای اینترنت و کسب و کار شماره یک در دنیای اینترنت می باشد . این سایت به کاربران اجازه می دهد به راحتی و بدون حفظ کردن آدرس سایت ها سایت مورد نظرشان را پیدا کنند، دراین سایت قابلیت جستجو براساس متن و عکس وجود دارد.

گوگل

1999 –جمعیت اینترنتی جهان از مرز 250 میلیون نفرگذشت

2000-ورود ویروس های کامپیوتری به دنیای اینترنت و فلج شدن سایت ها

2001–ویکی پدیا راه اندازی شد.این سایت یک دایره المعارف جهانی می باشد که کاربران از سراسردنیا می توانند درمحتوای آن مشارکت کرده و آن را تکمیل کنند این سایت مقالات خود را به زبان های مختلف تعبیه می کند.

ویکی پدیا

2002 – جمعیت اینترنتی جهان بالغ بر500 میلیون نفر گزارش شده است

2004- فیس بوک دردانشگاه هاروارد توسط مارک زوکربرگ پایه گذاری شد.این وب سایت که یک شبکه اجتماعی می باشد باعث تحول عظیمی در دنیای اینترنت شد و توانست قشری ازمردم که خیلی تمایل به استفاده از اینترنت نداشتند را به دنیای اینترنت بکشاند.و در واقع با روی کارآمدن این وب سایت دامنه عظیمی از مردم عادی وارد دنیای اینترنت شدند.در ادامه به چگونگی طراحی سایت فیسبوک خواهیم پرداخت.

فیس بوک

2005- سایت اشتراک گزاری یوتیوب متولد شد. دراین سایت افراد می توانند ویدیوهای خود را به اشتراک بگذارند این سایت درسال 2006 به قیمت 65/ 1 میلیارد دلاربه گوگل فروخته شد .درحال حاضر جز5 سایت پربازدید دنیا می باشد.

یوتیوپ

2006 – جمعیت اینترنتی دنیا بالغ بریک میلیارد نفر

2007 –اپل ،آیفون را معرفی کرد که دسترس بیسیم به اینترنت را به میلیون ها نفر معرفی کرد.

اپل کمپانی بزرگی است که در زمینه سایت لوازم الکترونیکی ونرم افزارکامپیوتر فعالیت می کند.

2008 – جمعیت اینترنتی جهان بالغ بر5/1 میلیارد نفر بود فقط در کشورچین 250 میلیون کاربراینترنتی وجود داشت

هم اکنون و درسال 2017 تعداد کاربران اینترنت بالغ بر3 میلیارد و نهصد میلیون برآورد شده است و سایت فیس بوک نیز درسراسر دنیا نزدیک به دومیلیارد کاربردارد.